Сучасний товарообіг України не відрізняється стабільністю. На початку 2021 року його показники перевищили дані 2020 року на 4,5%. Обсяги імпорту також збільшилися на такі ж цифри. Що стосується імпорту, то Україна понад усе закуповувала нафту, мінеральне паливо і аналогічні продукти. Основні торговельні партнери України - Китай, Німеччина і Росія. Зараз ці країни підвищили вартість своїх товарів для стабілізації внутрішньої економіки. До лютого 2021 року обсяг експорту України склав 8,49 млрд дол. Що буде далі з економікою і промисловістю України - складно сказати.
Дісталося всім
2020 рік був непростим не тільки для України, але і для всього світу через пандемію коронавірусу. Це спровокувало занепад експорту на товари і послуги з України. У той період експорт впав на 2%, імпорт - на 11%. Факторів, що діють на зовнішню товарну торгівлю, досить багато: торговельні обмеження України і вторинні ефекти від посиленої торговельної політики КНР. Така негативна динаміка зберігається донині.
Їстівний експорт врятував, а метал підвів
Експерти Центру міжнародної торгівлі (TRADE+) ще в травні минулого року в своїх роботах наголошували на те, що експорт хоч і знизиться, проте не набагато дякуючи розвитку аграрного сектору і металургії. Це сталося через карантин і жорстких заходів. Відбулося скорочення інвестиційного попиту, тобто люди стали менше купувати машини, нерухомість та інші об'єкти. За перші півроку 2020 року інвестиції в Україну впали на 25%, в країнах ЄС - на 6%.
Два фактори проти імпорту
Через спад споживчого попиту імпорт сильно похитнувся, проте поступово починає відновлюватися, особливо це стосується продовольчих товарів. Імпорт послуг постраждав внаслідок обмежень в туристичному секторі. Додатковими факторами проти зростання імпорту стали:
- Зростання експорту зернових до Китаю. КНР почав скуповувати більше українського ячменю, кукурудзи і руди. Це сталося через введення нового тарифу для Австралії, через який китайські імпортери переключилися на більш вигідних постачальників. Для України цей фактор виявився сприятливим, так як дозволяє тимчасово збільшити торгове сальдо.
- Зростання ембарго на імпорт з РФ. Імпорт з Росії в Україну скоротився на 12%. Ембарго діє на мінеральні добрива, різні види цементу, корми для тварин та інші товари.
Додатковою проблемою стали низькі ціни на енергоносії. Завдяки падінню цін на газ в 2020 році ми змогли нарощувати власне виробництво добрив, що зменшило потребу в імпорті.
Вийти на новий етап
Заборона імпорту торкнулася тільки однієї країни, тому відбулося переформатування структури ринку. Деякі товари отримали додаткову націнку посередника, але є і свої плюси, адже видобувна промисловість отримала потужний захист в період активного попиту. Експерти прогнозують, що після закінчення пандемії Covid-19 економіка стабілізується. Розвиваючи український торговий сектор, країна може залишатися на плаву і тим самим залучати інвесторів.